Styl vintage to trend, który wyróżnia się elegancją i pomysłowością, której nie brakowało w rozwiązaniach stosowanych w poprzednich dekadach. To ponadczasowe rozwiązanie, które przetrwało próbę czasu i dziś wraca do łask, w nieco nowocześniejszym wydaniu, dając wielu przedmiotom szansę na drugie życie. Inspirowany minionymi latami, może nawiązywać zarówno do klimatu lat 80., 60. a nawet lat 20., jednocześnie doskonale komponując się z nowoczesnymi trendami, takimi jak styl skandynawski czy industrialny. Czym charakteryzują się meble w stylu vintage i jak wykorzystać je urządzając swoje wymarzone mieszkanie?

Meble w stylu vintage i w stylu retro — czy to to samo?

Jeżeli chodzi o styl vintage, meble utrzymane w tym klimacie czerpią z najlepszych trendów lat minionych. To w większości przedmioty z duszą, o sentymentalnym charakterze i eleganckim designie. Warto jednak zaznaczyć, że błędnie meble vintage i meble retro często są ze sobą mylone. Choć mają wiele podobieństw, różnią się również kilkoma istotnymi elementami.

Najważniejsza różnica, na jaką należy zwrócić uwagę to fakt, iż meble w stylu vintage faktycznie pochodzą z minionych czasów. Predysponowane do określenia vintage są przedmioty, których wiek wynosi minimum 20 lat, tak więc niekoniecznie muszą być one antykami, o których mówimy gdy osiągną wiek minimum 100 lat. Moda na nie z roku na rok jest coraz większa, głównie ze względu na coraz silniejszą świadomość społeczeństwa w zakresie negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Można powiedzieć, że są to tzw. meble z odzysku.

meble z odzysku

Z kolei meble w stylu retro to wyposażenie produkowane współcześnie, lecz stylizowane zgodnie z dawnymi trendami. Mogą one więc z powodzeniem łączyć zarówno akcenty nowoczesne jak i te nawiązujące do poprzednich epok.

Czym charakteryzują się meble w stylu vintage?

Co wyróżnia meble w stylu vintage? Trudno je w jednoznaczny sposób scharakteryzować, gdyż mogą to być elementy nawiązujące do różnych dekad i cechujące się odmienną estetyką. W większości przypadków jednak nawiązują one do lat 60, 70. czy 80. minionego wieku, gdyż tego typu przedmioty z powodzeniem można zdobyć w miejscach takich jak pchle targi. Głównym materiałem, z jakiego wykonane są takie meble jak stoliki czy komoda vintage jest lite drewno, które charakteryzuje się długą żywotnością i z biegiem lat wcale nie traci na swoim uroku. Meble w stylu vintage to także różnego rodzaju relikty z czasów PRL-u, kiedy to powszechne były meblościanki, niejednokrotnie wykonane z imitującego lakier laminatu czy kultowe fotele PRL. Jeżeli nie znajdziemy tego typu przedmiotów w swojej okolicy, współcześni producenci oferują różnorodne meble w stylu retro do salonu czy sypialni, celowo postarzane, z nietuzinkowymi przecierkami czy ubytkami w lakierze, a także  meble tapicerowane, nawiązujące do popularnych w przeszłości tapczanów i wersalek na drewnianych nóżkach.

fotele PRL

Jak wykorzystać meble w stylu vintage w mieszkaniu?

Meble vintage to sentymentalna podróż do przeszłości, chcąc jednak wykorzystać ten trend w swoim mieszkaniu nie oznacza to, że musimy dokładnie odtwarzać aranżację wnętrz z minionych lat. Meble retro doskonale komponują się bowiem ze współczesnymi, minimalistycznymi trendami, którym nadają przytulności i nietuzinkowego charakteru.  Takie przedmioty jak stół czy krzesło vintage mogą posiadać swoją własną, unikatową historię, dlatego warto je eksponować i sprawiać, by stanowiły one mocny kontrapunkt dla reszty wyposażenia w tle. Nie zawsze też warto je odnawiać, gdyż niektóre drobne defekty mogą wręcz dodawać im uroku i potwierdzać ich oryginalne pochodzenie.

meble w stylu vintage

Wykorzystując meble vintage do aranżacji wnętrz warto zachować umiar, a jednocześnie podejść do tego zadania z dystansem, wykorzystując je raczej w formie oryginalnych akcentów, aniżeli bazy dla całej aranżacji. W loftowym, chłodnym wnętrzu doskonale może sprawdzić się wykończony na wysoki połysk regał vintage lub fotel vintage, które przełamią surowy klimat innych elementów wystroju. Z kolei we wnętrzach utrzymanych w skandynawskim klimacie doskonale sprawdzi się biurko vintage lub komoda retro.

Osoby lubiące odważne i nietuzinkowe rozwiązania mogą jednak postawić na eklektyczny wystrój wnętrza, gdzie łączą się ze sobą rozmaite style. W tym rozwiązaniu chaos i pozornie przypadkowe zestawienie elementów tak naprawdę tworzy harmonijną całość. Wystarczy, że różniące się formami komoda retro czy szafki vintage będą miały jeden wspólny element, taki jak kolor czy proporcje. Choć jest to trudne zadanie, wymagające dużego wyczucia stylu, efekt może być zdumiewający i wprawiać w zachwyt odwiedzających nas gości.

Jak widać, meble vintage mogą mieć różnorodne zastosowanie i tak naprawdę nie da się jednoznacznie określić, gdzie i w jakiej sytuacji najlepiej je wykorzystać.  Decydując się na aranżację wykorzystującą meble w stylu retro, pochodzące z różnych epok i różniące się stylistyką, możemy tak naprawdę dać ponieść się swojej wyobraźni, każdy mebel rozpatrując indywidualnie.