Meble z odzysku wracają do mody i wiele osób decyduje się na własnoręczną renowację. Dziś na blogu przeczytacie o tym w jaki sposób przygotować się do renowacji mebla? W jakie przedmioty należy się wyposażyć robiąc renowacje mebli we własnym zakresie? Czy mamy wystarczającą wiedzę do przeprowadzenia pełnej renowacji lub zmiany tapicerki mebla?  W jaki sposób przeprowadzić renowację mebla na przykładzie fotelu epoki PRL projektu Henryka Lisa.

meble z odzysku

Meble z odzysku czasami zaskakują swoją jakością

Od dłuższego czasu niesłabnącą popularnością cieszą się meble używane z tzw. meble z odzysku. Możemy je kupić w sklepach vintage store zarówno internetowych jak i stacjonarnych, na targach staroci, grupach społecznościowych, w których kwitnie handel tego typu przedmiotami, od firm i osób prywatnych na popularnych serwisach aukcyjnych oraz w sklepie Modernia – https://modernia.pl/sklep/meble/. Meble z odzysku bywają w dobrym lub bardzo dobrym stanie do bezpośredniego korzystania lub są sprzedawane po renowacji lub do renowacji. Wielu amatorów mebli vintage decyduje się na samodzielne odnawianie mebli, jak to robią? Lakierują, bejcują, woskują lub tapicerują z wybranym przez siebie materiałem obiciowym, aby finalnie otrzymać unikatowy mebel, który ozdobi każdą przestrzeń.

Meble z odzysku – rodzaje i typy mebli poddawanych renowacji

Wśród często odnawianych mebli z epoki PRL są krzesła: bumerang, Hałas, patyczaki, Thonety B-165, fotele projektu H.Lis, fotele klubowe. Stoły lub stoliczki są odnawiane w lekki sposób za pomocą lekkiego szlifu i wosku, wszelkie prace wymagające fornirowania lub znacznej renowacji z reguły przekazywane są w ręce specjalistów.

fotele PRL

Meble z odzysku – fotele PRL projektu H. Lis

Renowacja mebli

Sporą trudnością w odnowie starych mebli jest zdjęcie łuszczącej się warstwy lakierobejcy lub farby. Co prawda na rynku istnieją preparaty usuwające nawet wiele warstw lakieru, jednakże wymaga to dużej precyzji, ponieważ nieumiejętne zdejmowanie lakieru może skończyć się uszkodzeniem mebla.

Meble z odzysku często wymagają wymiany tapicerki, a jest to zadanie niezwykle trudne i wymagające dużej wiedzy. Materiał obiciowy musi być dobrze zmierzony z zakładkami w celu właściwego przybicia tkaniny do mebla, zwykle jeżeli jest to możliwe osobno tapiceruje się oparcie i osobno siedzisko. Tapicerowanie foteli z tapicerowanym oparciem także wymaga wyjątkowej precyzji, tak aby nie były widoczne załamania tkaniny obiciowej i  łączenia.

Czyszczenie mebla wymaga profesjonalnego przygotowania się do tego zabiegu, przede wszystkim właściwej oceny samego drewna.  Należy właściwie zdiagnozować stan drewna czy jest spróchniałe, zawilgocone lub przeżarte przez korniki.

Problemem w użytkowaniu mebli często staje się też zbutwiały zapach, który można załagodzić poprzez stosowanie preparatów zapachowych do szafy lub poprzez zastosowanie najskuteczniejszej metody-ozonowania.

renowacja mebli

Drewno zaatakowane przez drewnojady (kołatki) należy bardzo dokładnie oczyścić. Jeżeli drewno nie jest bardzo zniszczone, można spróbować w otwory, które zostawiły owady wprowadzić specjalistyczny środek trujący. Jeżeli po aplikacji, zobaczymy ślady obecności kołatek: nowopowstałe dziurki lub sypiące się drewno oznacza to, że należy powtórzyć procedurę.

Wskazane jest także zachowanie ostrożności przy poważnych usterkach stolarskich. Przy dużych ubytkach, połamanych elementach czy brakujących częściach rekomenduje się oddać mebel
w profesjonalne ręce stolarza. Dorobienie brakujących elementów czy uzupełnienie ubytków tak, aby mebel zachował swój historyczny kształt wymaga fachowej wiedzy zarówno co do jego historii jak
i sposobu wykonania. Brak precyzji wykonania może spowodować utratę stabilności mebla.

Narzędzia do renowacji mebli

Istotne też jest posiadanie odpowiednich narzędzi stolarskich. Zaczynając od stołu warsztatowego kończąc na dłucie lub cyklinie. Wśród podstawowych narzędzi ręcznych jest imadło, hebel, cęgi, klucze, kozia nóżka do usuwania starych pinezek lub zszywek, papiery ścierne, piły. Wśród elektronarzędzi: frezarki, opalarki, szlifierki, taker, wyrzynarka. Potrzebne też będą artykuły chemiczne np. aceton, kleje do drewna i forniru, kleje tapicerskie, pasta bhp, preparaty do usuwania starych powłok, preparaty owadobójcze, rozpuszczalniki etc.

Niezbędne do pracy będą też materiały i odzież ochronna: ubranie typu kombinezon roboczy, rękawice ochronne, okulary ochronne i maski chroniące przed pyłami, zanieczyszczeniami i oparami chemicznymi.

Meble z odzysku – renowacja fotela vintage projektu H.Lis :

Jak wygląda pełna renowacja mebla?  W krótki sposób wskażę jakie są jej poszczególne etapy:

 • I etap to rozłożenie fotela na części: odkręcenie ramy i nóg fotela od oparcia i siedziska. Weryfikacja konstrukcji, sprężyn, zużycia sznurków.
 • II etap to wymiana elementów siedziska. Jeżeli sprężyny nie są uszkodzone lub skorodowane można je zachować, sznurki zwykle się wymienia. Sprężyny pokrywa się warstwą juty przybijając0 ją do ramy na zszywki. Do juty można dokleić matę kokosową tak, aby umożliwiała pracę sprężyn. Później należy przybić pasy tapicerskie.
 • III etap to nakładanie tkaniny obiciowej, którą możemy przymocować za pomocą specjalistycznego takera do ramy fotela. Tkaninę należy dobrze napiąć, aby nie miała fałd.
 • IV etap to czyszczenie i zabezpieczenia drewna. Jeżeli wymaga tego stan drewna można oczyścić warstwę dotychczasowej lakierobejcy używając papieru ściernego o drobnej ziarnistości, póżniej po oczyszczeniu z pyłu można polakierować stelaż. Zaleca się sprawdzenie czy czopy mocujące ramę fotela z nogami są stabilnie zamocowane.
 • V etap Zabejcowany i polakierowany stelaż należy połączyć z częścią tapicerowana na śruby. Z reguły stosuje się oryginalne śruby. Dokręcenie śrub zaleca się wykonać przed przybiciem pleców i naszyciem tkaniny.
 • VI etap Naszycie tkaniny pleców można wykonać ściegiem krytym. Należy wykonać to zadanie bardzo dokładnie, gdyż jeżeli któryś fragment będzie krzywo spowoduje to bardzo niewygodne użytkowanie mebla.

Podsumowując do czynności, które należy wykonać to: demontaż mebla i tapicerki, mocowanie pasów tapicerskich, wzmacnianie konstrukcji, tapicerowanie, wymiana gąbki, fizeliny, tkaniny, szycie pleców ściegiem krytym, usuwanie starych powłok lakierniczych, bejcowanie lakierowanie oraz montaż stelaża z tapicerką.

Narzędzia potrzebne do wykonania renowacji:

 • cęgi,
 • cyklina,
 • kozie kopytko,
 • młotek,
 • miarka,
 • nożyczki,
 • nóż introligatorski,
 • ołówek,
 • papier ścierny,
 • pędzel,
 • pobijak gumowy,
 • półokrągła igła,
 • wybijak do śrub,
 • ściski,
 • taker

Materiały:

 • zszywki,
 • tkanina obiciowa,
 • pędzel,
 • pasy tapicerskie,
 • lakierobejca,
 • nici,
 • mata kokosowa,
 • klej tapicerski,
 • klej do drewna,
 • juta,
 • gąbka tapicerska,
 • flizelina,
 • bejca.

Ten punktowy opis ma na celu przybliżyć jakie etapy prac wymaga renowacja oraz jakie narzędzia i materiały są niezbędne do jej przeprowadzenia.

Meble z odzysku - nawet bardzo zniszczone meble można odrestaurować

Meble z odzysku – nawet bardzo zniszczone meble można odrestaurować

Zalety mebli z odzysku

Meble z odzysku mogą zaskoczyć różnorodnością form. Na ostateczny wpływ na wygląd mebla ma technika odnawiania jak i kreatywność projektanta. Wśród mebli z odzysku wyróżniają się meble
z drewna: często odnawiane są komody retro, krzesła, fotele vintage, szafy vintage. Meble z epoki co do zasady wykonane były z dobrych gatunkowo rodzajów litego drewna co daje gwarancję wytrzymałości i długowieczności, a przy odpowiednim zabezpieczeniu pozwoli cieszyć się
z użytkowania także kolejnym pokoleniom.

Meble z odzysku restaurowane i odnawiane

Tak jak to było wspomniane kreatywność w zachowaniu mebli retro zależy od pomysłowości wykonującego. Można odrestaurować mebel przeprowadzając renowację tak jak to miało miejsce
w  opisie renowacji foteli projektu H.Lis lub odnowić wprowadzając nowe elementy: np. nakładając nową farbę kredową, stosując kolorowe uchwyty, zmieniając dotychczasowy kształt. W tym przypadku celem odnawiania jest wprowadzenie nowego wzornictwa bez konieczności zachowania dotychczasowej, historycznej formy. Często meble są kolorowe, pofarbowane farbą kredową lub olejną lub zastosowana jest okleina z nowoczesnym wzorem. Meble wykańcza się w nowoczesny sposób dodając nowe uchwyty, łączenia, drewniane blaty zastępując szklanymi etc.

Odnowiony lub odrestaurowany mebel będzie stanowił interesujący, niepowtarzalny dodatek do domu lub mieszkania. Jego unikatowość pozwoli nadać oryginalny charakter wnętrza. Meble z odzysku zachowujemy także z powodów sentymentalnych: często zachowujemy komodę retro po babci, szafki nocne, stół do jadalni lub biblioteczkę po dziadku. Przypominają nam sielskie czasy dzieciństwa spędzone w retro wnętrzach.

Kupując meble z odzysku, kontynuujemy czas i pewną historię którą za sobą niosą, a wprowadzając nowe elementy: odnawiając lub restaurując dostosowujemy je do nowych czasów. Istotny też jest czynnik środowiskowy, coraz więcej osób decyduje się na meble z odzysku by ograniczyć produkcję i przez to chronić naszą planetę przed szkodliwym wpływem emisji spalin lub chemikaliów używanych podczas masowej produkcji.

Zapraszamy po retro meble do naszego vintage store: www.modernia.pl Znajdują się tam polskie i duńskie meble oraz polskie i czeskie szkło razem z zaklętą w nich historią wnętrz w których się znajdowały i historią ludzi z którymi obcowały.