Styl vintage zdobywa całe rzesze fanów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Czym jest, skąd pochodzi i czym się charatkeryzuje moda vintage dowiecie się z dzisiejszego artykułu. Serdecznie zapraszam, pomówmy o stylu vintage!

Vintage min „vintage” pochodzi z języka angielskiego, ale został zapożyczony z języka francuskiego („vendage”), w którym oznacza „winobranie”. Pierwotnie był związany z branżą winiarską i oznaczał rocznik wina wyprodukowany z określonego typu winorośli, wyselekcjonowanych w danym sezonie. Z czasem nabrał jednak szerszego znaczenia i w XIX wieku był powszechnie używany w kontekście mody i sztuki i designu.

Styl vintage – czym charakteryzuje się się vintage?

Styl ten ma zastosowanie, w projektowaniu wnętrz, modzie i designie. Główną cechą stylu vintage jest łączenie elementów z poprzednich dekad z nowoczesnymi rozwiązaniami. Wnętrze vintage można uzyskać poprzez stylizację nowych rzeczy stosując wzornictwo z poprzednich epok, dekorując nowe wnętrze meblami, dodatkami z lat ubiegłych lub aranżując w sposób nowoczesny historyczne wnętrza.

W ubraniach i dodatkach jest to połączenie mody współczesnej z modą lat ubiegłych.

Styl vintage to wszystkie „przedmioty z przeszłością”, które posiadają więcej niż 20 lat. Projektując tego typu wnętrze nawiązujemy do mody z poprzednich epok, wydobywając z przeszłości najbardziej stylowe elementy, często ikony designu. To co stanowiło element mieszkania kilkadziesiąt lat temu i wydawałoby się, że „trąci myszką” może świetnie komponować się z nowoczesnością tworząc jego oryginalny charakter. Styl vintage ma różnorodny wymiar, jego wykończenia zależą od epoki, którą wprowadzamy do wnętrza. W Polsce jest to przeważnie okres lat 50., 60., 70., kiedy królowały w pomieszczeniach wzory geometryczne, wielobarwne z przewagą zieleni, żółci, bordo, pomarańczy i odcienia musztardowego.

styl vintage - meble

Styl vintage lubi też połączenia czarno-białe, zwłaszcza w kuchniach i łazienkach, charakterystyczne jest wprowadzenie biało-czarnej terakoty nawiązującej stylem do lat 60.

Mieszkanie vintage ma jasne kolory, np. biel, beże i szarości- będą stanowić dobre tło dla barwnych dodatków. Są to także tapety z zastosowaniem wzorów z epoki. Aranżacja w stylu vintage to biała lub ceglana ściana z grafikami lub plakatami pochodzącymi z okresu np. lat 60/70.

Na podłogach w tym stylu przeważnie  jest drewno,  parkiet układany w jodełkę lub deska.

W dodatkach pojawia się artystyczna sztuka dekoracyjna: wazony, karafki, patery, szklane kule, filiżanki. Meble także są drewniane, wykończone z dbałością o każdy detal. Takie przedmioty budzą sentyment i są idealnym wzbogaceniem wnętrza w stylu Vintage.

Styl Vintage w Twojej szafie

Projektant Virgil Abloh, guru mody młodego pokolenia zapowiedział, że streetwear niedługo wymrze, a kupujący w coraz większym stopniu będą polegać na ubraniach vintage.

Założyciel marki Off-White i dyrektor artystyczny linii męskiej Louis Vuitton twierdzi, że już niedługo, zamiast kupować kolejną bluzę z kapturem prosto z butiku, odbiorcy coraz chętniej będą sięgać po modę vintage. A wszystko po to, by jeszcze mocniej podkreślić swoją indywidualność i nie szkodzić planecie. Okres świetności przeżywa również moda na Vintage we wnętrzach. Świadczy o tym lawinowy przyrost sklepów Vintage z meblami i dekoracjami. Możemy zaobserwować na Fb oraz Instagramie firmy oferujące sprzedaż tego typu mebli i przedmiotów oraz firmy zajmujące się ich odnawianiem i renowacją. Przybywa także wiele eventów gromadzących miłośników mody i wzornictwa z poprzedniej epoki: np. Jestem Vintage !, Elle Vintage Market, Warszawskie ­Targi Mody Vintage, Targi Vintage i Retro Kogel Mogel Kraków, Targi Vintage Sztuka Wyboru Gdańsk.

Złoty okres przeżywają platformy sprzedażowe Vinted (37 mln użytkowników, 1 mln polubień na FB), Pyskaty Zamsz luksusowa moda vintage ( 46 tyś polubieni na FB). Starannie wyselekcjonowane przedmioty oferuje także Modernia, choć dopiero się rozwijamy 😉

Ikony wzornictwa i ich  zastosowanie we współczesnych wnętrzach w stylu Vintage

Polskie wzornictwo z lat 50-70 przeżywało okres świetności a niektóre projekty stanowiły wzór designu nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Design ówczesnych lat jest funkcjonalny, prosty i ciekawy, a przez to ponadczasowy. Projekty mebli i dodatków, które do dziś cieszą się powodzeniem powstawały np. w założonym wówczas Instytucie Wzornictwa Przemysłowego czy w Spółdzielni Artystów Ład.

Meble Vintage

W tamtym okresie zostały zaprojektowane ikony wzornictwa meblowego, zwłaszcza krzesła i fotele, np.: model 366 projektu Józefa Chierowskiego, krzesło Muszelka Teresy Kruszewskiej, fotel RM58 Romana Modzelewskiego (ponownie wprowadzony do produkcji), krzesła Płucka i Pająk Marii Chomentowskiej, która stworzyła również tzw. Amerykankę- kultowy mebel do spania. Pojedyncze moduły tzw. meblościanki Kowalskiego, a także PRL-owskie komody i szafki na wysokich nóżkach i stoliki kawowe typu nerka również dają się łatwo wtopić w wystrój współczesnych mieszkań. Do kultowych mebli tamtego okresu należały fotel oraz fotel z funkcją leżenia projektu Władysława Wincze, fotel projektu Jana Kurzątkowskiego, zestaw mebli Władysława Wołkowskiego, meble segmentowe projektu Jana Puchały czy krzesło, siedzisko Aleksandra Kuczmy.

Sztuka użytkowa: szkło i ceramika

Lata świetności przeżywały również dekoracje ze szkła i porcelany. Obecnie poszukiwane są wazony i zastawy stołowe z porcelany produkowane w Ćmielowie, porcelanowe figurki projektowane w IWP, ceramika z Bolesławca i Włocławka, szkło z Krosna. Charakterystyczne projekty tamtego czasu to klasyk – kot projektu Naruszewicza wyprodukowany w Ćmielowskiej fabryce porcelany oraz zastawa stołowa i wazony projektu Zbigniewa Horbowego wyprodukowanej w Hucie szkła Gospodarczego Sudety.

Kultowymi przedstawicielami sztuki użytkowej w stylu vintage są: filiżanki i talerze z Zakładów Ceramiki Włocławek. szkło projektu Wandy Zawidzkiej, serwis do kawy Koko lub zestaw do jajek Danuty Duszniak. Współczesne regały zdobią figurki jamnika czy bawołu Lubomira Tomaszewskiego oraz szkło użytkowe Jana Drosta. Obecnie zyskały na wartości wyroby ze szkła pochodzenia czechosłowackiego oraz wybitny artystyczny kunszt wyrobów szklanych – szkło Murano.

Ubrania Vintage

styl vintage w szafieDo kultowych ubrań i dodatków Vintage należą już kultowe trampki Converse Chuck Taylor All Star, mom-jeansy, spodnie ⅞ czy kardigany zapinane na guziki (które niedawno wróciły do łask) to elementy garderoby, które obronią się bez względu na obowiązujące trendy. Moda ubrań z drugiej ręki rozwinęła się tak bardzo, że w chwili obecnej jest bardzo wiele miejsc w której z łatwością możemy je zakupić w bardzo dobrym stanie i jakości materiału.

Komisy z modą luksusową (np. Pyskaty Zamsz, Grupa Vintage Unit – Sale, drugi-obieg.pl) – to najwyższa półka jeśli chodzi o sprzedaż mody z drugiej ręki. Pracownicy takich miejsc nie tylko selekcjonują trafiający do nich towar, wybierając tylko prawdziwe perełki, ale też sprawdzają ich oryginalność.

Portale sprzedażowe (np. Vinted czy eBay) – daje możliwość zakupu od prywatnych użytkowników  ubrań w których się  nie chodzi w bardzo dobrym stanie. Plusem zakupu na Vinted jest brak pobierania opłat od sprzedaży.

Second handy – bardzo szeroko rozpowszechnione i cieszące się dużą popularnością w Polsce.

Vintage shopy – od second handów różnią się tym, że rzeczy które się w nich pojawiają są wcześniej wybierane i selekcjonowane.

Grupy na FB – lub miejsca typu Marketplace- grupy zrzeszające wielbicieli mody Vintage na Facebooku, które sprzedają między sobą wyjątkowe rzeczy; konta na Instagramie – trend na vintage shopy pojawiające się na Instagramie nieustannie rośnie, a z dnia na dzień przybywa ich coraz więcej;

Targi mody vintage – co jakiś czas, w większych miastach organizowane są targi mody vintage,
5w ramach których swój asortyment wystawiają wybrane marki. Przykładem takich targów są Targi Jestem Vintage ! organizowane w ostatnim czasie w dniach 13-14 lutego 2021 r. w Warszawie w Elektrowni Powiśle.

Dla kogo Vintage?

Trendsetterzy, blogerzy, projektanci mody, redaktorzy  i krytycy – w ostatnim czasie wszyscy mają na uwadze kierunek mody vintage. Wynika to z rosnącej świadomości konsumenckiej, postępujących zmian klimatycznych i prób odwracania ich w ramach ruchów takich jak slow fashion czy less waste. Współcześnie, jeśli chcesz być na czasie, zamiast obkupować się w sieciówkach pogłębiających problem konsumpcjonizmu czy nadprodukcji, warto zaznajomić się z modą vintage.

Styl vintage - moda na vintage

Urządzanie wnętrz w stylu Vintage bazuje na pomysłowości urządzającego. Umiejętność łączenia nowego ze starym zależy od naszej wyobraźni. Kluczową regułą zarówno w projektowaniu wnętrz
w stylu vintage jak i łączenia elementów garderoby w tym stylu jest umiejętność w zachowaniu proporcji elementów nowoczesnych i vintage oraz odpowiedniej ich ekspozycji.

Styl vintage jest dla odważnych, kreatywnych osób, które lubią łączyć klasykę z nowoczesnością. Jest to styl dla wymagających, którzy znają się na ikonach mody i designie i umiejętnie je łączą z elementami współczesnymi. Styl ten nadaje zarówno modzie jak i wnętrzom indywidualnego charakteru tworząc oryginalne i wyrafinowane koncepcje z duchem poprzedniej epoki.